منوهای نصب در پنل مدیریت

نکاتی برای بهبود کیفیت آموزش مجازی

نکاتی برای بهبود کیفیت آموزش مجازی

ارائه آموزش مجازی به صورتی جذاب یک هنر است. امروزه با توجه به پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی، آموزش مجازی نقش پر رنگ تری پیدا کرده است ، علاوه براین، آموزش مجازی مزایایی چون آموزش از راه دور، به همراه دارد. نکته ی حائز اهمیت این است که چگونه می توان کیفیت آموزش مجازی را ارتقا داد، آن را مفیدترو بهتر کرد و به نحوی ارائه کرد که افراد، تمایل بیشتری به دریافت این گونه آموزش از خود نشان دهند. در این مطلب سعی شده است موارد مفیدی که با رعایت آن ها بتوانید آموزش مجازی بهتری را ارائه دهید، با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

1-خود را آماده کنید.

روش ها و تکنیک های آموزش مجازی را فرا گرفته و تمرین کنید.دقیقا مانند آموزش حضوری، در آموزش مجازی نیز می بایست به مطالبی که می خواهید ارائه کنید تسلط داشته باشید. علاوه بر تسلط بر مطالب نکته ی مهم دیگر تسلط بر پلتفرمی است که از آن برای آموزش مجازی استفاده می کنید. اگر از پلتفرم تازه ای استفاده می کنید حتما طرز کار آن را قبل از برگزاری کلاس ، بیاموزید.

2- همیشه یک برنامه ی جایگزین داشته باشید.

زمانی که با آموزش مجازی سر و کار دارید باید اتفاقات غیر مترقبه ی زیادی را در نظر داشته باشید، مثلا ممکن است سیستم درست کار نکند، پلتفرمی که از آن استفاده می کنید دچار قطع ناگهانی شود، اینترنت بی سیم قطع شود و رخدادهایی از این قبیل. بنابراین بهتر است قبل از برگزاری کلاس های مجازی چند طرح  جایگزین را مد نظر داشته باشید.

3-آماده ی خوشامدگویی به دانش آموزان باشید

برای ایجاد احساس مشارکت بیشتر در دانش آموزان بهتر است سعی کنید تا زودتر از دانش آموزان سر کلاس مجازی حاضر باشید.برنامه ریزی کنید، زمانی که دانش آموزان وارد کلاس می شوند به آن ها خوشامد بگویید و حال و احوال کنید، اگر سعی کنید با آن ها تعامل داشته باشید، دانش آموزان بیشتر در کلاس مشارکت خواهند داشت.

4-ایجاد تعامل و مشارکت بین دانش آموزان

در آموزش مجازی سعی کنید متکلم وحده نباشید، به صورت صوتی و تصویری با دانش آموزان ارتباط بگیرید و به آن ها یادآوری کنید که در کلاس فعال باشند.به علاوه می توانید بخشی از کلاس را به بحث های گروهی دانش آموزان اختصاص دهید.

 

5-از ابتدا انتظارات خود را بیان کنید

در جلسه اول کلاس های مجازی را می توانید به آشنا شدن دانش آموزان با محیط پلتفرم و ارزیابی عملکرد ایشان اختصاص دهید، اما پس از آن انتظارات خود از آن ها را بیا کنید مثلا بگویید انتظار دارید فعال باشند، سر کلاس به موقع حاضر باشند، دوربین و میکروفون را روشن کنند و مواردی از این دست.

6-از سخنرانی بپرهیزید.

به جای این که در محیط مجازی صرفا به ارائه ی مطالب به صورت سخنرانی بسنده کنید، بهتر است دوربین خود را مدام روشن نگه دارید و سعی کنید مطالب را به صورتی ارائه کنید که برای دانش آموزان جذابیت داشته باشد.

7-از تجهیزات خوب استفاده کنید

سعی کنید تا حد امکان از تجهیزات با کیفیت و مناسب استفاده کنید، از دوربین های خوب، میکروفون، جلوه های بصری جذاب و ….

 

8- بازخورد بگیرید.

از دانش آموزان بخواهید نظرات خود در مورد کلاس را با شما به اشتراک بگذارند، بقرای نیل به این مقصود می توانید پرسش نامه ای تهیه کنید و در اختیار دانش آموزانتان قرار دهید . بدین ترتیب هم نقاط قوت و ضعف کلاس را می شناسید . هم می توانید با ارتقا نقاط قوت و بر طرف کردن نقط ضعف کلاس بهتری را ایجاد کنید.

تمامی حقوق این سایت مربوط به دبیرستان دخترانه دوره اول و آموزش زبان های خارجه داناسخن میباشد.